Szép kandalló Szép kandalló

A csizma lehúzását megkönnyítő ferdelapú, kétlábú, alsó végével a földre támaszkodó székecske, amelynek felső széle félkör alakban van kivágva, hogy a csizma sarkát bele lehessen akasztani. Neve vidékenként változik: fakutya, macska.
A penci múzeum gyűjteményében két csizmahúzó található. Az egyik fából készült, s hasonlatos azokhoz, amely az egész országban ismert volt. Minden falusi háztartásban megtalálható volt. A penci – szlovákul még tudó – öregek szerint a helyi neve pahork volt. (Más szlovák településen paholek-nek nevezték.)
A másik csizmahúzó öntöttvasból készült, s egy bogarat formáz. A 19. század második felében készülhetett. 19. század óta ugyanis töretlen népszerűségnek örved ez a típus Európa-szerte, sőt, még Amerikában is. A penci példány a múzeum Evva-szobájában található, az 1900-as évek polgári ízlését szemléltető kiállítótérben.
Az elkészült képek megtekinthetők itt.