A karbidlámpát világításra használják, a belehelyezett kalcium-karbid és a hozzáadott víz reakciója acetilén gázt fejleszt, ami egy égőfejen kivezetve és meggyújtva erős fénnyel világít. A szabadalmat 1902-ben október 21-én, Amerikában, Minnesotában, Duluth városban jelentették be, (US 711,871). Kezdetben főként a bányákban, hintókon és más járműveken, világítótornyokban majd közvilágításra is használták. 2010-es évekig robusztussága és megbízhatósága miatt a barlangászatban használták.

penc-muzeum-a-honap-mutargya-karbidlampak-01-20200528

Alul helyezkedik el egy tartály a karbid részére, mely fölött egy víztartály van. Az alsó rész légmentesen illeszkedik egy gumigyűrű segítségével. A víztartályon a beöntő nyílás és a vízáteresztő csap található. A csap kinyitásával a karbidtérbe csöpög a víz. Ezért ez a típusú lámpa csak a lefolyással párhuzamos tengelyállásban használható. A keletkezett gáz egy megtört csövön, az ún. pipán keresztül halad az égőhöz. Az égőből egy vagy két 0,3–1 mm-es furaton távozik a gáz, mely meggyújtva fehér fényt ad. Az eltömődések megakadályozása végett a vízcsapban a vízzáró rudacska végére tisztítótű van forrasztva, a pipa előtt pedig vattával vagy filccel töltött szűrőkosár van. A hidrogén-foszfid kellemetlen szagú, nagyon mérgező gáz. Szerencsére a karbidlámpa lángjában ártalmatlan anyagokká ég el, így nem okoz mérgezést. A penci múzeum különböző méretű karbidlámpái a kosdi bányából kerültek az intézménybe. A kosdi bányát az 1904-ben alakult meg francia-belga tőkével a Váci Kőszénbánya Részvény Társaság hozta létre, mikor a június 3-án kiadott engedély alapján megindította a munkát az első akna megnyitásával. Kezdetben bőségesen nyerték a szenet a bányából, de már 1907-ben súlyos károkat okoztak a vízbetörések. A tragédia 1931. szeptember 28-án este fél kilenckor történt. Egy vízbetörés után hat bányász a föld alatt lelte halálát. Ma is ott nyugszanak a föld mélyén. Egy emlékmű jelzi a megszűnt bánya helyét, rajta a bányászok névsora. A bányát bezárták, s 250 bányász maradt munka nélkül. A kosdi bányászat dokumentumai a penci múzeum kiállításán tekinthetők meg.

penc-muzeum-a-honap-mutargya-karbidlampak-02-20200528 penc-muzeum-a-honap-mutargya-karbidlampak-03-20200528
penc-muzeum-a-honap-mutargya-karbidlampak-04-20200528